AYGIR HAKKINDA

Amerika’daki 2 Yaşlı satışlardan 375.000 USD.- ücretle Sheikh Mohammed tarafından satın alındı.

Godolphin`un ünlü antrenörü Saeed Bin Suroor himayesinde koştu ve yaklaşık 900.000 USD.- ikramiye kazandı.

İngiltere de dahil 6 yarış kazanan ve iki yarışta plase olan safkan, birçoğu grup yarışı olup toplam 14 koşu ile babasının en çok koşan ve kazanan yavrularından biridir. Shanghai Bobby ve Willcox Inn ile Harlan`s Holiday`in en çok yarış kazanan tayları ile birinciliği paylaşmaktadır. Mendip’i Harlan’s Holiday taylarından ayrıran en büyük özelliğini anne hattından aldığı kuvvet, mesafe ve dayanıklılığıdır.

117 handikap puanı ile uluslararası pedigree`ye sahip bir aygır olan Mendip, yetiştiricikte en basarılı aygırların mesafesi olan 1600 m. - 2000 m.’de Grup yarışlarını kazanması, tam istenilen özellikler arasındadır. 5. jenerasyonunda Northern Dancer olmayan Mendip, eşleştiği kısraklara alternatif kan hattı sunması ile beraber, kısrakların pedigree`lerini yükseltecek özellikleri taşımaktadır.

2009 yılı Amerika Breeders Cup Juvenile galibi Vale of York ( Darley aygırı ) bir sonraki yarışında Mendip tarafından 7 boyla geçilmesi, safkanımızın Amerika`da 2 yaşlı Grup 1 yarışları kazanan atların üzerinde kalitede olduğunu kanıtlamıştır. Darley`de aygırlık yapan Vale of York kazandığı Grup 1 Breeders Cup Juvenile`de, Looking At Luck ikinci olmuştur. Aynı yarışın üçüncüsü ise ülkemizde yakından tanıdığımız aygır Cuvee’nin en başarılı tayı Noble Promise`dir.

Mendip`in diğer bir başarısıda, Al Maktoum Challege Grup 2 kazanmasıdır. Aynı yarışta ülkemizde G2 Topkapı Koşusu galibi Master of Hounds, 2 boy geride üçüncü kalmıştır. Yarışın dördüncüsü ise ünlü aygır Bernardini`nin oğlu Grup 1 galibi Biondetti`dir.

Mendip’in baba kardeşleri çok iyi aygır olarak kendilerini ispat etmişlerdir. 75.000 USD.- aşım bedeli olan ve 2016’da bir çok grup 1 yarış kazanan Into Mischief’in yavrularının bu yılki satış bedelleri 575.000 USD.-’ye kadar çıkmıştır. Bunun yanısıra gene 2016 yılında 150 aşımla Shangai Bobby ve Second Crop aygırlar arasında AEI ( Kazanç averajı indeksi ) liderliğine yükselen Majestic Perfection’da diğer dikkat çeken kardeşler arasındadır.

Sonuç olarak Harlan`s Holiday kan hattı ülkemizde mükemmel uyum ve başarı sağlamıştır.